Przyjęło się, że podczas spotkania w sprawie pracy powinniśmy udzielać szczerych odpowiedzi. Kłamstwo ma krótkie nogi, a świat jest zbyt mały, dlatego wszelkie nasze kłamstwa mogą szybko wyjść na jaw. Nie tylko wtedy, kiedy ktoś przypadkiem się dowie np. kiedy będzie miał styczność z osobą z naszej poprzedniej firmy. Sami możemy się niechcący – mówiąc kolokwialnie – wygadać.

Są jednak takie tematy, które absolutnie nie powinny być poruszane na rozmowie kwalifikacyjnej. Są to tematy związane z kwestiami typowo prywatnymi.

Jakich pytań nie powinien zadawać Ci rekruter?

Kiedy pracodawca w Białej rozważa zatrudnić kobietę do pracy, obawia się, że może zajść w ciążę. Z jednej strony nie ma się co dziwić tym obawom, ponieważ w takiej sytuacji musiałby uruchomić kolejną rekrutację w Białej, a to z kolei wiąże się z kolejnymi kosztami oraz czasem w którym obowiązki zawodowe nie są płynnie wykonywane. Jednak zadanie bezpośredniego pytania o to, czy planuje Pani dziecko, jest co najmniej nie na miejscu. Tak samo jak pytania dotyczące aktualnej sytuacji osobistej. Pracodawcy nie powinien obchodzić fakt, czy jesteś panną, mężatką, czy po rozwodzie.

Kiedy ubiegasz się o pracę w Białej, nie powinieneś również otrzymać pytania o pensje, jakie dostawałeś u poprzednich pracodawców. Nie powinny także padać pytania dotyczące wewnętrznym procedur firm, w których byłeś poprzednio zatrudniony – w końcu każdego powinna obowiązywać zasada poufności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *