Niektóre zawody są sporym obciążeniem dla organizmu pracownika. To dlatego zatrudniony po spełnieniu szeregu warunków, może ubiegać się o wcześniejszą emeryturę. Sprawdź zatem, kiedy możesz skorzystać z tego prawa i w jakich zawodach możesz na to liczyć.

Jako mieszkaniec Baborowa szukasz swojej ścieżki kariery i cały czas zastanawiasz się, który z zawodów będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni? Kusi Cię możliwość przejścia na szybszą emeryturę? Musisz jednak wiedzieć, że większość zawodów, w których jest to możliwe jest naprawdę bardzo wymagająca. Przekonaj się zatem, czy chciałbyś je wykonywać.

Kto może przejść na wcześniejszą emeryturę?

Na wcześniejszą emeryturę mogą przejść osoby, których zawód znajduje się w rejestrze prac wykonywanych w potencjalnie szkodliwych warunkach. Na pewno jest to zatem górnictwo, które wiąże się m.in. z pracą pod ziemią oraz pracami wiertniczymi. Jest to również energetyka, hutnictwo i przemysł metalowy czy przemysł chemiczny. Ponadto z tej możliwości mogą również skorzystać pracownicy, którzy zajmują się budownictwem.

Kto może przejść na wcześniejszą emeryturę? Pracownik w odpowiednim wieku, który pracuje przynajmniej piętnaście lat w warunkach szkodliwych. Czy w tym przypadku gra jest warta świeczki? Przede wszystkim musisz wiedzieć o tym, że ci pracownicy często ryzykują swoim życiem i zdrowiem, a więc te kilka lat mniej pracy nie zawsze są tego warte.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *