Gdy idziemy do nowej pracy zawsze towarzyszy nam stres. Jednak musimy zdać sobie sprawę z tego, że przy rozpoczynaniu nowej pracy musimy od pierwszego dnia zacząć budować swoją pozycję. Ważne jest to, co mówimy. Dobrze jest posiadać wiedzę specjalistyczną, którą zabłyśnie się w towarzystwie. Lepszy odbiór zapewni również pewny siebie i spokojny ton głosu. Warto także zwrócić uwagę na kontrolę mowy ciała. Jest to bardzo ważny element.

Te wskazówki przydadzą się również dla mieszkańców Białej w województwie opolskim. W pierwszych dniach pracy warto też zwrócić uwagę na role jakie pełnią osoby w zespole. Członkowie danych działów często kreują się na przykład na ulubieńca szefa, motywatora czy nieformalnego lidera. Jeśli poznamy te role to pozwoli nam poczuć się w firmie znacznie pewniej. Na początku warto być obserwatorem tego zjawiska, a absolutnie nie komentatorem.

Nowy pracownik powinien zwrócić uwagę na zwyczaje jakie panują w zespole. Takie grupy często mają konkretne zwyczaje. Mogą wspólnie pić kawę, życzyć sobie miłego weekendu, czy nie mówić „cześć”, tylko „dzień dobry”. To ważne, aby respektować te zachowania.

Warto też zwrócić uwagę na kontakt po pracy. W wielu firmach do kontaktów używa się social mediów. Całkiem normalne są wiadomości na Facebooku od swojego szefa i kolegów z pracy. Trzeba jednak dowiedzieć się, czy życie prywatne jest w znacznym stopniu oddzielane od zawodowego.

W nowej pracy trzeba czytać też między wierszami. I warto potraktować to dosłownie. W holach i kuchniach często wiszą karteczki z prośbami. Lepiej ich przestrzegać!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *