Przeciętny aktywny zawodowo Kowalski, kilka razy w swoim życiu zmienia pracę. Nawet w niewielkich miastach takich jak Namysłów, mieszkańcy mają sposobność zmieniać pracodawcę. Jakby zapytać każdej jednej osoby, która szuka pracy, jaki jest najlepszy sposób na jej znalezienie, bez zawahania wskażą dobre znajomości. Zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, gdzie liczba ofert pracy jest ograniczona, a na jeden wakat przypada wcale nie mała liczba zainteresowanych osób bezrobotnych.

Wiele osób negatywnie wypowiada się na temat pracy po znajomości. Mieszkańcy twierdzą, że pracę powinna dostać osoba wyłoniona z rekrutacji. W każdym wypadku, kiedy zwolni się miejsce pracy, bądź zostanie utworzone nowe, powinno zostać opublikowane ogłoszenie o pracę w Namysłowie. Mieszkańcy skarżą się z jednej strony, że takich ofert pracy nie ma, a jeśli nawet się pojawią, to z góry wiadomo, kto zajmie stanowisko pracy.

Warto się jednak przyjrzeć temu tematowi z drugiej strony. Jeśli osoba pracująca u danego pracodawcy, zna kogoś, kto posiada wymagane doświadczenie oraz kwalifikacje zawodowe, a jednocześnie potrafi pracować w zespole i posiada szereg kompetencji miękkich, które ciężko sprawdzić na rozmowie rekrutacyjnej – pracodawca będzie żywo zainteresowany zatrudnieniem osoby poleconej. To w jakim stopniu dany pracownik odnajduje się w organizacji, jest możliwe do sprawdzenia dopiero po zatrudnieniu. Nic dziwnego zatem, że pracodawcy w Namysłowie wolą zatrudnić sprawdzoną osobę z polecenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *