Niewiele osób jest w stanie bez większego namysłu określić, czym różnią się od siebie umowa o dzieło, a umowa zlecenie. Pewne jest to, że w przypadku obu nie możemy liczyć na podobne przywileje, które dotyczą osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Taka sytuacja spotyka również ludzi pracujących w Leśnicy w województwie opolskim.
Jakie są podstawowe różnice w przypadku obu zatrudnień? W przypadku wykonywania zlecenia z wynagrodzenia są odprowadzane składki na ubezpieczenia zdrowotne i społeczne. Wysokość tej kwoty jest ściśle uzależniona od ilości przepracowanych godzin w konkretnym miesiącu. Warto pamiętać o tym, że kwestia sprawy ubezpieczenia chorobowego jest dobrowolna. Ciekawostką jest to, że jeśli zatrudniona osoba nie ukończyła dwudziestego szóstego roku życia i posiada status studenta – jako zleceniobiorca nie odprowadza żadnych składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Właśnie dlatego wiele firm bardzo chętnie zatrudnia osoby studiujące. Jest to szczególnie popularne w przypadku restauracji oraz barów.
Za to w przypadku umowy o dzieło z wynagrodzenia opłaca się jedynie podatek dochodowy. Właśnie dlatego same zarobki netto w stosunku do kwoty brutto są zdecydowanie wyższe. Obie umowy, zarówno o zlecenie oraz ta o dzieło noszą miano cywilnoprawnych. Nie są regulowane przez Kodeks Pracy, tylko przez Kodeks Cywilny.