Ludzie zazwyczaj uważają, że są jednostkami, które działają w sposób racjonalny. Co za tym idzie opierają się na logice oraz przemyślanym procesie rozumowania. Można znaleźć teorie ekonomiczne, w których znajdują się informacje, że ludzi są racjonalnymi rachmistrzami i w sposób precyzyjny wyliczają nie tylko zyski, ale także straty, a przy tym nieustannie dążą do optymalizacji poczynionych przez siebie działań.
Jednak z badań wynika, że ludzie nie zawsze działają w sposób racjonalny. A ludzkie rozumowanie nie jest idealne. Menedżerowie także mogą być nieracjonalni. Wraz z nabyciem dodatkowego doświadczenia ich decyzje stają się coraz to lepsze i właśnie bardziej racjonalne.
Jednak mimo wszystko menedżerowie mogą popaść w rutynę i zacząć rozumować w nieodpowiedni sposób. W końcu ci ludzie poddają się takim samym pułapkom umysłu jak każdy inny człowiek. Dlatego też bardzo ważne jest analizowanie wskaźników przed podjęciem decyzji. Na przykład tych z ubiegłych lat, które mogą wspomóc w racjonalnym myśleniu. Warto również obserwować wskaźniki w innych branżach, a także zapisywać w bazach przedsiębiorstwa historyczne zmiany wskaźników po podjęciu konkretnej decyzji w przeszłości.